Kedves Honlaplátogató!
Magyarország athéni nagyköveteként köszöntök minden kedves honfitársamat és minden érdeklődőt!
Görögországba érkezésem számos nagy évfordulóval esik egybe. Hazánk 20 éve, 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, és épp itt Athénban került sor a csatlakozási dokumentumok aláírására. 2024 második felévében pedig Magyarország tölti be az EU soros elnökségét.
Görögország egy rendkívül szép és hangulatos ország, a tenger jelenléte, a természeti kincsekkel harmóniában létező ókori emlékek és az élettel teli városok és települések lenyűgözik, s évről évre egyre nagyobb számban vonzzák az ide érkező turistákat.
Hazánk és Görögország kapcsolatai a bizánci korba nyúlnak vissza. Gondoljunk a Szent Korona alsó, görög részén lévő ábrázolásra, ahol a trónuson ülő világbíró Krisztus, görög szóval a Pantokrátor teljes alakos képe látható, vagy Szent László királyunk lányára, Piroskára, akit 1104-ben vett feleségül Ioannész Komnénosz császár. Piroskát Bizáncban Eiréné (béke) néven ismerték és kegyes élete miatt 1134-ben bekövetkezett halála óta szentként tisztelik.
Az Oszmán Birodalom terjeszkedése elől menekülő görög szőlőtermesztőknek és kereskedőknek köszönhetően lett Tokaj-Hegyalja a XVII. században kiemelkedő jelentőségű bortermelő vidék.
A XIX. században báró Sina György Simon, aki akkoriban az Osztrák Nemzeti Bank igazgatója és Görögország bécsi főkonzulja volt, Széchenyi Istvánnal együtt nem csak részt vett a Lánchíd és a Magyar Tudományos Akadémia megépítésében, de a finanszírozásban is ő volt az egyik legnagyobb támogató. Részt vett Széchenyi vasútépítési- és folyamszabályozási vállalkozásaiban is. Szintén említésre méltó a Törley pezsgőgyár, amelynek alapításához Törley József felesége, Szacelláry Irén, görög származású kereskedőcsalád sarjaként saját tőkéjével is hozzájárult.
Azonban nem csak görögök járultak hozzá Magyarország fejlődéséhez, de magyarok is formálták Görögország történemét. Dessewffy Károly huszárkapitány, Laszky Kristóf százados, Jeremiás János, Csernyánszky sebészorvos, Mangel Mihály, a híres muzsikus őrnagy vagy Baróti Szabó Mária fegyverrel a kezében harcolt a görög nép szabadságáért.
A korinthoszi csatornát 1881 és 1893 között a görög állam Türr István és Gerster Béla tervei alapján építtette. A csatorna 6343 méter hosszú mesterséges víziút az Égei-tenger és a Jón-tenger között, amely 400 kilóméterrel rövidítette le a hajózási utat.
Puskás Ferenc a magyar focilegenda 1970-74 között edzősködött a Panathinaikosznál majd 1978-ban az AEK Athénnál. Mindkét csapattal görög bajnokságot nyert, a Panathinaikoszt egészen a BEK döntőig vezette és a Világkupa döntőn képviselhette Európát az uruguayi Nacional ellen.
A XX. század viharos történelmi eseményeinek eredményeként a görög polgárháború menekültjeinek egy része Magyarországon lelt hazára. Így alakult meg a Görög falu, amely ma a Beloiannisz nevet viseli. A görög diaszpóra sokszínű és sokrétű kulturális elemeivel Magyarország és Görögország közötti hidat képezve ápolja ősi hagyományait.
A klímaváltozás Görögországot sem kerüli el, az egyre gyakoribb erdőtüzek, heves esőzések áradások, nem csak a turisták, de az itt élők hétköznapjait is befolyásolják. Munkatársaimmal együtt mindent megteszünk állampolgárainak tájékoztatása s az esetleges azonnali és szakszerű segítségnyújtás érdekében.
Kedves honfitársam, tisztelt érdeklődő! A görög-magyar kapcsolatok történelmileg is rendkívül fontosak, a két ország gyümölcsöző együttműködése, a közös tiszteleten és barátságon alapul. Nagykövetként mindent megteszek, hogy ez a kifejezetten jó viszony tovább fejlődhessen.
Sándor Zsolt nagykövet