Mi az a Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés, miről szól?
2017 tavaszán az Európai Bizottság bejegyezte az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) által életre hívott Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezést (Minority SafePack polgári kezdeményezés). A kezdeményezés arra irányul, hogy az Európai Bizottság végre foglalkozzon az őshonos nemzeti közösségek jogaival, és az Európai Unió fogadjon el jogi aktusokat a nemzeti és nyelvi kisebbségek védelme érdekében.
A szervezőknek 2018. április 3-áig kell összegyűjteni 7 tagállamból legalább egymillió aláírást, hogy a Bizottság érdemben foglalkozzon az őshonos nemzeti kisebbségek helyzetével.
Miért van erre szükség?
Bár az Európai Unióban 60 millióan tartoznak valamely őshonos nemzeti kisebbséghez, a mai napig nem született átfogó európai uniós kisebbségvédelmi szabályozás. Az őshonos nemzeti kisebbségek jogai szülőföldjükön különböző mértékben biztosítottak. Míg egyes uniós tagállamokban ezen közösségek nyelvét és kultúráját az országot erősítő értékként kezelik, másutt a kisebbségek mielőbbi beolvasztásában érdekeltek. Egy európai szintű kötelező kisebbségvédelmi szabályozás jelentős mértékben javítaná a nemzeti kisebbségek helyzetét.
Hogy érint ez minket?
Magyarország jelenlegi határain kívül jelentős számú magyar kisebbség él. A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) ülésén a külhoni magyar szervezetek egyértelmű kérést fogalmaztak meg az anyaországi civil szervezetek és a politikai pártok felé, hogy Magyarország álljon ki a külhoni magyar nemzetrészek jogvédelme mellett, és támogassa az aláírásgyűjtést. A MÁÉRT Zárónyilatkozatában a tagszervezetek kifejezésre juttatták, hogy kiemelt törekvésként kezelik a kezdeményezés támogatását, valamint arra biztatták a magyar szervezetek képviselőit, hogy minél szélesebb körben nyújtsanak tájékoztatást a kezdeményezés fontosságáról.
Miért támogassam a kezdeményezést?
A Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés sikere kulcsfontosságú mind a külhoni magyarok jogvédelme, mind a többi, Európában őshonos kisebbség szempontjából. Az aláírásgyűjtés sikertelensége több évtizedre visszavetheti az európai uniós kisebbségvédelmi érdekérvényesítési lehetőségeket. Mindannyiunk közös ügye, hogy eleget téve a külhoni magyarok kérésének, írjuk alá a Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezést, és ezáltal bírjuk rá az Európai Uniót, hogy ne csupán az új, bevándorló kisebbségeket részesítse védelemben, hanem szenteljen kiemelt figyelmet az őshonos nemzeti kisebbségek jogvédelmének is. Az Európában őshonos kisebbségek nyelve, kultúrája és hagyományai a keresztény Európa szerves részét képezi, gazdagítva a kontinens történelmi és kulturális értékeit.
Hogyan támogathatom a kezdeményezést?
A kezdeményezést online és papír alapon is lehet támogatni. A kezdeményezés a https://ec.europa.eu/citizens-initiative/32/public/#/ , vagy www.jogaink.hu oldalon írható alá, illetve további információ is itt érhető el. Az oldalon az “Írd alá online” gombra kattintva online tudjuk támogatni a kezdeményezést, az „Írd alá papíron” gombra kattintva pedig letölthető a papír alapú támogató nyilatkozat. A papír alapú nyilatkozatot Nagykövetségünk örömmel továbbítja a szervezők felé.